Wyjątkowy kolor miedzi, jej trwałość i łatwość formowania sprawiły, że miedź stała się jednym z popularniejszych materiałów architektonicznych. Stosowana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków jako element przewodni czy dekoracyjny akcent. Co sprawia, że inżynierowie tak chętnie po nią sięgają i do czego się jej używa?

Miedź - jeden materiał a tyle zalet

Miedź stosuje się w architekturze w czystej postaci i w formie stopów. Swoją trwałością przewyższa mnóstwo innych materiałów. Jej stan nie zmienia się mimo upływu lat, więc wykonanych z niej elementów nie trzeba wymieniać. Nie wymaga czyszczenia ani konserwacji. Nie koroduje, jest lekka, ciągliwa. Wykazuje niski stopień rozszerzalności cieplnej i jest odporna na pełzanie, co ma ogromne znaczenie przy wykonawstwie pokryć dachowych oraz konstrukcji.

Miedź charakteryzuje się także doskonałą plastycznością, łatwością formowania i łączenia (metody mechaniczne, lutowanie, zgrzewanie). Skutecznie zwalcza bakterie, pleśnie i grzyby – jest zatem wysoce higieniczna. Podlega recyklingowi, w związku z czym wszelkie zużyte urządzenia czy niepotrzebne przedmioty, w których się pojawia, można oddać do skupu miedzi, żeby odzyskać materiał gotowy do ponownego wykorzystania. Dostępna w wielu wykończeniach, ale dość droga. Warto jednak ją stosować, bo znikome koszty eksploatacyjne w pełni rekompensują wydatek.

Zastosowanie miedzi

Wyżej wspomniane właściwości miedzi sprawiają, że chętnie używa się jej do pokrywania dachów i obróbek blacharskich. Wykonuje się z niej także rynny, rury spustowe, iglice, kopuły i ich sklepienia. W nowoczesnych budynkach robi się z niej okładziny ścienne (systemy rąbkowane, gonty, kasetonowe, panele, blachy profilowane oraz specjalne kształtowniki).

Jeżeli zaś chodzi o wnętrza, to najczęściej używa się jej do tworzenia ornamentów, ekranów, dekoracyjnych detali, które nadają nadzwyczajnego charakteru aranżacji. Miedź stosuje się także do produkcji armatury, okapów, zlewów, uchwytów, klamek, kranów, wazonów, świeczników. Stanowi element wykończeniowy mebli, lad i blatów kuchennych. Miedź to materiał o ogromnym potencjale, dlatego nie dziwi jej coraz szerze zastosowanie. To metal niewymagający, o doskonałych parametrach i w dodatku przyjazny środowisku!

Więcej o skupie miedzi znajdą Państwo na naszej stronie www.hemarpol.pl/skup-sprzedaz-zlomu